S.C.U.M.

S.C.U.M.

Každoročně jedna z největších brněnských událostí podzimu se letos koná již po šesté a přináší kromě obsáhlého programu i řadu novinek. Hudbu a film z podtitulu letos doplní také workshopy, přednášky, instalace, výstava a performance. New New! se navíc letos rozšíří do dalších prostorů – kromě domácího klubu Fléda se program uskuteční i v Domě umění města Brna, Galerii 99, Café Sklenick a dokonce i v jeskyni Výpustek v Moravském krasu.

Po loňském pětiletém výročí festival New New! expanduje do nových prostorů a bude zahrnovat dohromady devět akcí v průběhu dvanácti dní – od 9. do 20. listopadu. Oproti dřívějším ročníkům, kdy byl obsahově zaměřen především na hudební vystoupení a filmové projekce a probíhal převážně v klubu Fléda, je letos rogramově nejrozmanitější ve své historii. Zasahuje do různých oblastí umění i do odborných či teoretických stránek tvorby a to hned v pěti různých prostorech a to jak v Brně, tak i v přírodním útvaru jeskyně Výpustek. Část programu je také propojena s právě probíhající výstavou Decadence Now! v Domě umění města Brna.
I letos si dává za cíl představit publiku aktuální trendy současných podob audiovizuálního umění napříč žánry a vedle světových jmen se zaměřuje také na domácí umělce. Festival odstartuje 9. listopadu v Galerii 99 vernisáží výtvarníka pracujícího převážně s videem a animací Jana Žalia, kterou doplní audiovizuální performance vizuálního umělce Jana Šrámka alias VJ Koloucha s laptopovým hudebníkem Filipem Škubalem (Strangelet, Unclean).

12. listopadu proběhne v Domě umění první koncert v rámci výstavy Decadence Now!, na kterém vystoupí kontroverzní skupina rakouské avantgardy Fuckhead, která za dvaadvacet let existence svými provokativními multimediálními performancemi přitáhla pozornost festivalů jako Ars Electronica nebo Wien Modern, ale někdy i policie. Speciální performace In Skatebored We Noize využívající reálných zvuků jezdících a skákajících skateboardů, do které se zapojí i brněnští skateboardisti, předvede italský turntablista, noiser, bubeník a majitel labelu Sonic Belligeranza DJ Balli. Dvanáctého vystoupí i slovenský jednočlenný projekt Rbnx (Urbsounds), který pracuje a improvizuje s podomácku vyrobenými nástroji, efekty či mikrofony.
13. listopadu se veřejnosti otevře jeskyně Výpustek se svým interaktivním zvukovo-světelným vesmírem neboli projektem Sonicave – výjimečná multimediální site-specific instalace brněnského umělce a pedagoga (FaVU VUT) Jiřího Suchánka bude předvedena v rámci performace hudebníků Štěpána Svobody, Jana Kyncla a Jiřího Suchánka v kostýmech od Antiperly. 16. listopadu povedou v Domě umění tři čeští hudební teoretici Karel Veselý, Aleš Stuchlý a Jiří Špičák v rámci výstavy Decadence Now! tématickou přednášku, po přednášce proběhne performace Planeton a Omikron a po ní nastoupí opět teoretici, ovšem za DJ pultem.

17. a 18. listopadu bude Dům umění patřit známému japonskému bubeníkovi a perkusionistovi Seijirovi Murayamovi, který povede workshop zaměřený na improvizaci a druhý den ho završí koncertem. 19. listopad je v Domě umění ve znamení celodenního souboru přednášek a workshopů zaměřených na práci v hudebním studiu a také práci s populárním hudebním softwarem Ableton Live. Jednotlivé workshopy povedou lektoři Boris Carloff, Ivan Jašek, Martin Krajiček, Alexandr Vaněk a Roman Procházka.
V ten samý den (19.11.) proběhne na Flédě hlavní hudební program festivalu – vystoupí londýnský elektronický producent Jon Hopkins (Warp), který se kromě spolupráce s Massive Attack či Four Tet podílel také na aktuálním albu Briana Ena. Dále zahraje mladá anglická post-punková kapela S.C.U.M. Německý příznivce „dogma DJingu“ Dj Fett se nebude bát ušpinit si ruce zaprášenými hudebními raritami ani současnými hity, nový objev Bios ze Slovenska bude míchat rytmické elektronické beaty se syrovými metalovými plochami a místy až epileptickými projekcemi. Čeští zástupci B4 představí aktuální album Ringo John Paul George, jenž se pohybuje žánrově na pomezí psychedelie, krautrocku, jazzu či noise. Závěrečná party Musikfarben v café Sklenick 20. listopadu se ponese na vlnách deephousu od dvojice DJů Sevensola & Bendera z německého vydavatelství Kann, kterou doplní DJ Kellys a neúnavný brněnský propagátor elektronické hudby DJ Click Joe.

Těšíme se na Vás!